Co łączy fizjoterapię, psychologię i usługi statystyczne związane z analizą danych?

Trzeba zacząć od tego, że fizjoterapia i psychologia to nauki o ludziach. Fizjoterapia stara się opisać poprawne  funkcjonowanie ludzi w takim zakresie aby ich funkcjonowanie fizyczne było jak najsprawniejsze. Psychologia ma na celu opisanie, wyjaśnienie i przewidzenie ludzkiego zachowania. Obie nauki starają się rozpoznać czynniki i zmienne wpływające na rozwój funkcjonowania człowieka. Fizjoterapia robi to w kontekście fizycznego funkcjonowania, a psychologia funkcjonowania psychicznego. Obie nauki włączy statystyka i statystyczna analiza danych? Czemu można się zapytać. Dlatego, że obie nauki dowodzenie faktów opierają o starannie przygotowane eksperymenty mające na celu weryfikacje prawidłowości. Statystyka w przypadku analizy danych z tych badań ma ogromne znaczenie dowodowe. Bez niej fizjoterapeuci i psychologowie nie wyszli by z epoki i ze sposobu badania Hipokratesa i Freuda. Od tamtych czasów świat poszedł dalej i ludzie zaczęli zastanawiać się nad metodami kwestionowania losowości i weryfikowania systematyczności. Te potrzeby sprawiły, że mamy statystykę taką jaką ona jawi się nam dziś. Czyli mamy pakiety statystyczne takie jak spss, sas, coraz popularniejszy R, orange oraz innego typu zaawansowane maszynerie przetwarzające takie ilości danych, że filozofowie o takich nie śnili. Wszystko to zostało wymyślone w celu podejmowania inteligentnych decyzji. Może przyjrzyjmy się kilku metodom aplikacji tego typu statystycznych analiz bardziej dokładnie.

Analizy i usługi statystyczne w fizjoterapii.

Fizjoterapia jako jedna z dziedzin medycyny ma do czynienia często z badaniem różnych czynników odpowiedzialnych za parametry związane ze sprawnością i mobilnością człowieka. Np. stara się odpowiedzieć na pytanie które suplementy istotnie statystycznie wspierają pewnego rodzaju aktywności np. które motody suplementacji sprawiają, że trening jest cięższy oraz bardziej wydajny. Ponad fizjoterapeuci z krwi i kości chcą również znać odpowiedź na pytania dotyczące stosowanych przez nich oddziaływań terapeutycznych mających na celu poprawę sprawności swoich podopiecznych. Wiadomo, że różne metody mają różną sprawność. Z tego względu wszystkie z nich są poddawane systematycznej analizie statystycznej. Zebrane pomiary sprawnościowe ludzi są zapisywane w bazach danych i poddawane analizie (jeśli fizjoterapeuci nie potrafią sami tego zrobić, a nie muszą to robią to za nich usługodawcy tacy tak metodolog.pl). Po oszacowaniu ich skuteczności oraz określeniu siły ich oddziaływań na parametry medyczne  tj. sprawność, mobilność, zwinność, itp. (oczywiście te zmienne mają swoją operacjonalizacje w formie różnych testów i prób np. testu palce-podłoga). Jak by nie było i co by się nie działo fizjoterapeuci starają się za wszelką cenę badać sprawność i skuteczność swoich oddziaływań terapeutycznych. No bo umówmy się, chcą jak najlepiej służyć swoim klientom i stanowić konkurencję w stosunku do innych zakładów fizjoterapeutycznych. Koniec końców fizjoterapeuci w celu nie marnowania czasu powinno korzystać z pomocy i usług statystycznych. Oczywiście polecamy firmę statystyczno-metodologiczną metodolog.pl.

Usługi statystyczne w psychologii – analiza wyników badań i eksperymentów psychologicznych.

To jest dziedzina!!! Replikacja goni replikacje, wyśrubowane eksperymenty o zaawansowanej metodologii potrzebują bardzo zaawansowanych analiz statystycznych. Często konstruowanych w innym wymiarze i sprowadzanych na ziemię tylko po to by zweryfikować psychologiczną hipotezę. Bez żartów, ale z przekonaniem można powiedzieć, że jeśli chodzi o naukę to psycholodzy stosują chętnie najnowsze nowinki statystyczne by oddciążyć swoje statystyczne oszacowań od zmiennych zakłócających lub zmniejszyć wariancję błędu. Psychologowie stosują bardzo często i gęsto różnego rodzaju statystyki, powiem szczerze, że byłem osobiście zdziwiony kiedy w rozmowie z pewna terapeutkom dowiedziałem się, ze stosuje szeregi czasowe jako ciągłą ocenę stanów swoich klientów. Oczywiście props za wykorzystywanie takich metod w dziedzinie jaką jest psychoterapia :). Co by nie było jest to raczej wyjątek niż reguła. Zdecydowana większość wykorzystywanych analiz i statystyk jest aplikowana w skomplikowane w większości układy eksperymentalne. np.  wieloczynnikowej analizie wariancji efektów losowych. Seyyy Whattt? No tak. Niekiedy w przypadku testowania zmiennych w czasie na które wpływają czynniki manipulowane w eksperymencie potrzebna jest analiza która weźmie pod uwagę, że zmienność wyników danej osoby w czasie jest mniejsza niż wariancja międzyosobnicza. Powiedzenie analizie „słuchaj analiza weź mnie traktuj te obserwacje jako różniące się między sobą, ale pomiary tych osób traktuj jako podobne” może przynieść wiele dobrego dla naszych wyników. Co by nie było taki statystyczny trik w analizie danych jest jak najbardziej korzystny z perspektywy testowania hipotez badawczych w psychologii. Te i wiele innych sztuczek statystycznych wykorzystują psychologowie badacze by jak najlepiej wyjawić prawdę o zachowaniu ludzi w ich eksperymentach.

ahh co by tu jeszcze napisać o usługach statystycznych żeby nabić contentu o statystyce, żeby się zaindeksowałłło…

No nic ludzie. Usługi statystyczne są mega super alternatywą dla ludzi którzy nie mają czasu na pojmowanie tych wszystkich zagadnień statystycznych i analizowania rozległych baz danych w poszukiwaniu nie wiadomo czego. Lepiej analizy statystyczne zlecić zajebistemu usługodawcy którzy szybko i sprawnie to podda analizie i wyciągnie wnioski godne podziwu. Po co sobie robić pod górkę? W większości przypadków analizy statystyczne i wykonywanie kompleksowo takich usług trwa od 3 do 5 dni (około dziewiędziesiąt pięć procent zleceń). Reszta zaawansowanych usług  statystycznych trwa od tygodnia do dwóch, ale to są rzadkie przypadki z tego względu, że na prawdę taka ilość danych do przetworzenia zdarza raz na jakiś czas.

Usługi statystyczne u profesjonalnych firm dają na serio radę. W przypadku Metodolog gdzie są na prawdę mocne głowy tego typu zlecenia oraz wymagające projekty statystyczne są obsługiwane bardzo szybko z tego względu, że poziom analizy danych jest na wysokim poziomie zaawansowania. Długie i różnorodne doświadczenie w pracy z naukowcami, praktykami i biznesem sprawiło, że doradztwo i porady statystyczne są na wysokim poziomie. Początki wykonywania analiz statystycznych były bardzo ciężkie. Niemniej udało się z tych trudów i potu zbudować fajną firmę zajmującą się tego typy usługami.

p.s. jestem ciekaw co by było gdyby Nicola Tesla miał do dyspozycji komputer uzbrojony w pakiet statystyczny i mógł wyliczać skuteczność swoich eksperymentów związanych z testowaniem eksperymentów energetycznych.

Tak BTW warto aby każdy poznał dokładną historię Nicoli Tesli w tym filmie dokumentalnym (klik). Co prawda nie dowiemy się niczego o analizach i usługach statystycznych , ale poznamy niezwykłą historię niesamowitego wynalazcy, który stworzył świat w którym żyjemy  (i to bez użycia statystyki!!!). Chociaż gdybyśmy sie chwile zastanowili to Tesla mógł używać statystyki ale w tak zaawansowanym charakterze jak teraz. Prawdopodobnie prowadził jakiś rodzaj inwentarza w którym zapisywał wyniki pomiarów i na oko porównywał ich wartości. Już abstrahując od statystyki. Powiedzmy sobie szczerze, każdy człowiek powinien poznać historię Nicoli Tesli i tego w jaki paskudny sposób potraktował go Thomas Edison (skurwiel po prostu). Niemniej psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Tesla zrewolucjonizował energetykę (nie usługi statystyczne) i zbudował świat w którym żyjemy teraz. Transformatory, linie energetyczne, silniki, oporniki, transportowanie energii bezprzewodowe, nadajniki i odbiorniki to są wynalazki Tesli. Ktoś pomyśli, że radio wynalazł Marconi. hahahah Marconi luj jechał na 18 patentach Tesli (może korzystał z lichych usług statystycznych). Także tego. Warto poznać Nikole ze względu na jego dorobek naukowy, ale także ze względu na to, że był Noblistą w dziedzinie fizyki.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s